Rekuperatory poprawiają komfort wentylowanych pomieszczeń

Prawidłowa wentylacja pomieszczeń jest niezbędna dla prawidłowego samopoczucia i zdrowia mieszkańców. Nieświeże powietrze, w którym jest dużo pary wodnej i dwutlenku węgla i mało tlenu prowadzi do bólów głowy i rozdrażnienie. Brak wentylacji może prowadzić do rozwoju grzybów ściennych, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia.

W domach jednorodzinnych stosuje się dwa podstawowe systemy wentylacyjne. System grawitacyjny polega na wykorzystaniu zjawiska fizycznego sprawiającego, że ciepłe powietrze unosi się ku górze. Dzięki temu kominy wentylacyjne wydalają ciepłe, zużyte powietrze. Odpowiednia wysokość kominków wentylacyjnych tworzy podciśnienie wspomagające wentylację.

System wymuszony polega na zamontowaniu wiatraków, które wymuszają obieg powietrza. Najczęściej stosuje się kanały nawiewne i wywiewne, dzięki którym dochodzi do wymiany powietrza w pomieszczeniach. Wymuszony system wentylacyjny pozwala na zastosowanie rekuperatorów.

Rekuperatory pozwalają na odbieranie ciepła z powietrza wydalanego i przekazywanie go poprzez wymienniki ciepła powietrzu, które jest wtłaczane do pomieszczeń. Dzięki temu nie dochodzi do nadmiernego wychładzania pomieszczeń w czasie wentylacji. W rekuperatorach mają najczęściej zastosowanie wymienniki krzyżowe oraz wymienniki przeciwprądowe.

Najnowsze rekuperatory używane przez systemy wentylacyjne doposażone są w klimatyzatory, które pozwalają na zachowanie stałej temperatury również o okresie letnim. Niekiedy do czerpania powietrza stosuje się gruntowych wymienników ciepła, które sprawiają, że niezależnie od temperatury na zewnątrz, powietrze dostarczanie do rekuperatorów ma zawsze temperaturę 8 stopni Celsjusza.